czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach czecho.pl

medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Najpopularniejsze

  • 4 kwietnia 2018
  • 8 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 13941

[WIDEO] Trzy nowe hybrydowe autobusy we flocie PKM!

W czwartek 5 kwietnia na placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach uroczyście przekazano flocie czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej trzy hybrydowe autobusy Solaris Urbino 12. To pierwsze hybrydowe autobusy na Podbeskidziu.



W czwartek od godziny 11.00 do godziny 18.00 czechowiczanie mogli zobaczyć jak prezentują się najnowsze nabytki czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Mowa o trzech nowoczesnych autobusach polskiej marki Solaris z napędem hybrydowym. Autobusy są wyposażone w klimatyzację, sieć bezprzewodową, gniazdka USB. Posiadają także kącik dla dzieci.

Dostawcą jednostki napędowej HybriDrive jest amerykański producent BAE Systems. Ten ekologiczny napęd umożliwia znaczne obniżenie zużycia paliwa i poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jest to możliwe dzięki silnikowi elektrycznemu, zasilanemu energią elektryczną z magazynu energii. Ten z kolei ładowany jest z generatora prądu napędzanego silnikiem wysokoprężnym marki Cummins o pojemności zaledwie 4,5 litra (Cummins ISB4.5E6 o mocy 210 KM).

solaris hybryda
Hybrydowe autobusy we flocie PKM · fot.


Dzięki zamontowanemu systemowi Stop-and-Go, silnik spalinowy całkowicie wyłącza się podczas postoju na przystanku i otwarciu drzwi, natomiast włącza się zaraz po wyczerpaniu energii w superkondensatorach.

Dzień po uroczystym otwarciu, czyli w piątek 6 kwietnia, czechowicki przewoźnik postanowił przeprowadzić akcję promującą naszą komunikację miejską. Tego dnia, bez biletu, można było podróżować wszystkimi autobusami PKM wszystkich linii, w tym trzema nowymi pojazdami Solaris Urbino 12 z ekologicznym napędem hybrydowym, które w piątek 6 kwietnia będą obsługiwać linie 1, 6 i VII.

Loading...


Zakup trzech hybrydowych autobusów marki Solaris to część projektu "Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach", realizowanego przez PKM w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W ramach projektu czechowickie przedsiębiorstwo aplikowało o kwotę przeszło 7 mln 300 tysięcy złotych, stanowiącą 85-procentowe dofinansowanie całości zadania polegającego na gruntownej modernizacji taboru przewoźnika. W ramach tego samego projektu flota czechowickiego przewoźnika wzbogaciła się już wcześniej o cztery nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12 z silnikami diesla spełniającymi rygorystyczne normy emisji spalin Euro VI, którymi PKM wozi pasażerów od połowy września ubiegłego roku.

Loading...


Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach sp. z o.o.

43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Drzymały 16

tel. 32 2154313
tel. 32 2159178

aka, ab / czecho.pl, źródło: www.um.czechowice-dziedzice.pl

REKLAMA

Komentarze